Intensyfikacja produkcji pasz

Pole uprawne             Do zwiększenia produkcji pasz w gospodarstwie można podążać różnymi drogami np.
 • dzięki lepszemu wykorzystaniu pól w okresie wegetacyjnym, przez uprawę różnego rodzaju poplonów
 • dzięki dobremu doboru gatunków oraz odmian odpowiednich do warunków glebowych gospodarstwa i warunków klimatycznych danego regionu
 • dzięki dostosowaniu agrotechniki do danych roślin

              Ogromny wpływ na intensyfikację produkcji pasz będą miały te rośliny, które reagują dużymi zwyżkami plonów na racjonalne nawożenie mineralne. Otóż szczegółowego znaczenia nabierają zboża , kukurydza, kapusta pastewna oraz trawy uprawiane na gruntach ornych. Celowe jest więc wprowadzenie w większym zakresie niż do tej pory uprawy jęczmienia - typowego zboża pastewnego naszego klimatu. Z roślin okopowych większe perspektywy w uprawie na paszę mają buraki półcukrowe oraz ziemniaki. Nie możemy pominąć uprawy roślin motylkowych, zwłaszcza koniczyny czerwonej oraz lucerny, ze względu na ich jakość i wysokość otrzymywanych plonów, jak również na ich oddziaływanie na żyzność gleby.

              Uzupełnieniem paszowej bazy w gospodarstwie powinna być uprawa poplonów. Warunki klimatyczne naszego kraju najbardziej sprzyjają uprawie poplonów ozimych, między innymi uzyskuje się z nich najwyższe plony, przy czym ulegają one najmniejszym wahaniom w kolejnych latach.
 • Poprzedni rozdział:

  Produkcja pasz

  Następny rozdział:

  Łąki i pastwiska
  Przeczytaj dalej:


  Plon główny

  • Napisane: 2012-12-16 , 22:05:58

   Zagadnienia produkcji pasz


   Napisany przez: Janek    


   Bardzo ciekawy artykuł, oóglnie tematyka produkcji pasz jest bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że strona mieszalniapasz.pl będzie się rozwijać.

  Dodaj komentarz

  • Załóż konto, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.

  •    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 19 ->