Pasza gęsi

Gęsi       Gęsi to ptaki które są silnie związane z naturalnym środowiskiem. O wiele lepiej wykorzystują tańszą paszę gospodarczą o większej zawartości włókna niż inne ptaki domowe.
      Dorosłe gęsi pobierają dziennie zielonki w ilości 20% swojej masy ciała. Gęsi możemy także żywić specjalistycznymi mieszankami pełnoporcjowymi.
      Dorosłe gęsi domowe zjadają dziennie 250-350 g mieszanki, żywione do woli dzikie gatunki gęsi zjadają od 120 g (gęsi nilowe, gęsi indyjskie) do 165 g (gęsi gęgawy). Duże bernikle kanadyjskie spożywają dziennie około 175 g mieszanki.
      Pszenica jest najlepsza z pasz zbożowych, ze względu na jej koszt nie podaje jej się w dużych ilościach. Można ją zastąpić jęczmieniem, owsem lub podając otrąb pszenny.
      Mieszanka paszowa która jest wykonana we własnym zakresie, może zawierać do 50% śruty pszennej, 40% śruty jęczmiennej oraz 10% śruty owsianej. W mniejszej ilości od wymienionych zbóż możemy podawać gęsiom pszenżyto (do 25%), zaś żyta nie należy podawać młodym gęsiom (tylko do 5% dla gęsi wyrośniętych).
      Ziarna roślin strączkowych, tj: groch, bobik, łubin biały, peluszki oraz wyki są bogate w białko, ale zawierają szkodliwe związki antyżywieniowe i z tego powodu ich zawartość w dawce nie powinna przekraczać 10%.
      W żywieniu gęsi szczególnie do 3 tygodnia życia powinno stosować się mieszanki pełnoporcjowe dla drobiu wodnego. Następnie możemy podoawać młodym gęsiom mieszanki znacznie uboższe, uzupełnione o pasze objętościowe, a mianowicie chodzi o np.: zielonki, rośliny okopowe oraz susze.
Poprzedni rozdział:

Pasza dla drobiu

Następny rozdział:

Dobór roślin pastewnych
Dodaj komentarz

  • Załóż konto, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.

  •    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 1 ->