Opas intensywny- jest oparty w dużym stopniu na paszach treściwych oraz paszach gospodarskich zakonserwowanych (podawanych w pomieszczeniach)
Opas półintensywny- jest oparty na średnich ilościach pasz treściwych, jest dwuetapowy, z wypasem podczas jednego sezonu pastwiskowego oraz dotuczaniem w oborze
Opas ekstensywny - oparty głównie na objętościowych paszach gospodarskich z malym udzialem pasz treściwych.
Opas intensywny ma uzasadnienie przede wszystkim w gospodarstwach posiadających duże ilości kiszonek oraz pasz treściwych, a także odpowiednie pomieszczenie. Do takiego opasu najbardziej są przydatne buhajki, które przy prawidłowym żywieniu ukazują największe przyrosty.
Opas ekstensywny może być stosowany w gospodarstwach mających dużo użytków zielonych. Ten opas przeprowadzany jest w cyklu dwuletnim, z wykorzystaniem 2 kolejnych sezonów pastwiskowych, bez specjalnego dotuczania. Opasane zwierzęta otrzymują latem paszę zieloną na pastwisku lub w oborze do woli, przy odpowiednim uzupełnieniu paszami suchymi.
Dawkowanie zawsze umożliwia oszczędniejsze żywienie oraz wyższe efekty.
Dla orientacji podaje się schemat opasu systemem półintensywnym.
odchów cieląt urodzonych jesienią lub zimą
wypas sztuk 6-7 miesięcznych na pastwisku, ciężar początkowy zwierząt około 160-180 kg, a końcowy, po wypasie około 240-280 kg
dotuczanie w pomieszczeniu przez 7-8 miesięcy, stosując żywienie obfite
sprzedaż wiosną (są wtedy najwyższe ceny) w wieku około 20 miesięcy przy ciężarze 500-550 kg.
Opas sztuk dorosłych
Jest to dotuczanie wybrakowanych z hodowli krów. Polegające na żywieniu paszami odpadowymi z przemysłu rolnego, takimi jak wysłodki, wywar, pulpa ziemniaczana itp. Oraz kiszonkami z roślin niskobiałkowych, np. z kukurydzy. Paszami dopełniającymi są niewielkie ilości siana, słomy, pasz treściwych.