Nawożenie potasem

     Rośliny łąkowe oraz pastwiskowe pobierają dużo potasu, a jego niedobór w glebie znacznie ogranicza ich plony. Bardzo ubogie w potas są gleby organiczne - torfowe. Także gleby mineralne piaszczyste zawierają mało tego składnika.
Rośliny łąkowe oraz pastwiskowe pobierają potas w nadmiarze, jeśli stosuje się jednorazowo duże dawki. Dlatego wszędzie tam, gdzie roczna dawka na gleby organiczne przekracza 80kg, a na gleby mineralne 100 kg potasu w czystym składniku, nawozy te należy wysiewać w dwóch, a nawet trzech terminach. Dawkę nawozu dzieli się mniej więcej na równe części i wysiewa oprócz wiosny czy jesieni także po I i II pokosie albo po drugim lub trzecim spasieniu.      Pamiętać należy, że run łąk oraz pastwisk efektywnie wykorzystuje także mniejsze dawki nawozów (w razie ich niedoboru), nie należy więc z nich rezygnować.
Jeżeli wilgotność łąk i pastwisk w okresie letnim bywa niedostateczna i nie sa one wyposażone w urządzenia nawadniające, to nawożenie fosforem oraz potasem należy koncentrować pod odrosty wiosenne, obniżając roczną dawkę tych nawozów o 20-40% w stosunku do zalecanych.
Dzięki odpowiedniemu dobraniu właściwych proporcji miedzy składnikami pokarmowymi stosownie do zasobności gleby można znacząco obniżyć koszty nawożenia, uzyskując jednocześnie wysoką efektywność działania 1 kg czystego składnika. Korzystać należy z możliwości zespołowego nawożenia łąk oraz pastwisk, zwłaszcza wiosną oaz jesienią, co w znacznym stopniu ułatwia szybkie i sprawne wykonanie tego zabiegu.
Poprzedni rozdział:

Nawożenie fosforem

Następny rozdział:

Zabiegi pielęgnacyjne




Dodaj komentarz

  • Załóż konto, jeśli chcesz być powiadamiany o odpowiedziach.

  •    Zabespieczenie antyspamowe, przepisz liczbę: 11 ->